Paul Watzlawick
ÚVOD DO NEŠTĚSTÍ

Eseje amerického psychologa rakouského původu značné části čtenářů ukáží, v kolika disciplínách aspiruje na nešťastníka a jak se v nich zdokonalit. Metody jsou to jednoduché, hojně užívané a člověku se dostane podrobného návodu, jak na to. Vše je odkoukáno z praxe a ověřeno. V podobném duchu pak na Úvod do neštěstí navazuje pokračování s názvem Všechno dobré je k něčemu zlé, kde se může již zkušený a proškolený nešťastník pokusit najít "patend" na rozum.

Psychiatři a psychologové jsou na rozpacích, když mají vysvětlit, proč máme všichni sklon vždycky znovu skočit na vějičku iluzorním alternativám, zatímco nám většinou nedělá potíže odmítnout alternativu tehdy, když je to naše jediná možnost. Měl by si to zkusit každý, kdo se chce věnovat komplikování vztahů, a naučit se to. Začátečníkům nabízím tři jednoduchá cvičení:

1. Požádejte partnera, aby Vám prokázal laskavost. Jakmile se pustí do práce, rychle si řekněte o další službu. Jestliže Vašim prosbám může vyhovět pouze postupně nikoliv současně, vyhráli jste: když bude chtít dokončit to, co už začal, obviníte ho, že naprosto ignoruje Vaši druhou prosbu - a obráceně. Když se rozzlobí, urazte se a řekněte mu, že je poslední dobou náladový.

2. Řekněte nebo udělejte něco, co může být chápáno vážně, ale také v žertu. Podle toho, jak Vám partner odpoví, napadněte ho, že buď zesměšňuje vážnou věc, nebo že nemá smysl pro humor.

3. Požádejte partnera, aby si přečetl tato cvičení a řekněte mu, že se k Vám chová úplně přesně, ja se to tu píše. Když Vám dá za pravdu, což je málo pravděpodobné, přizná, že s Vámi manipuluje. Pokud toto obvinění neuzná, což je pravděpodobnější, máte vyhráno. Usvědčil se sám: tím, že to popírá, tak "to" zase dělá. Můžete mu říct. "Když jsem zticha a snáším tvoje manipulace, tak se mnou manipuluješ čím dál tím víc. Když tě na to upozorním, jako těď, manipuluješ tvrzením, že se mnou nemanipuluješ!"

Je to jen několik jednoduchých příkladů. Ti aspiranti na nešťěstníka, kteří mají skutečný talent, mohou tuto techniku dovést k byzantské dokonalosti, takže partner se nakonec doopravdy bude ptát, jestli se nezbláznil. Každopádně mu z toho půjde hlava kolem. Touto taktikou si dokážete nejen, že jste normální a máte pravdu, ale i to, že život je pro Vás skutečné utrpení.

 

© 1983 Paul Watzlawick, překlad © Zbyněk Vybíral 1993,
české vydání: nakladatelstí Konfrontace 1994.